Ada Florek jest akwarelistką - realistką. Mieszka i tworzy w Turzym Polu na Podkarpaciu. Urodziła się̨ w Brzozowie w 1976 roku, uzyskała dyplom z form użytkowych w Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie, studiowała Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Technikę̨ akwareli odkryła w 2006 roku i od tego czasu jest jej pasją. W swojej twórczości stara się uchwycić prostotę i piękno, które odnajduje w zwykłych przedmiotach i miejscach. Wybór tematu jest dla niej niezwykle istotny. Musi ją zarówno inspirować, jak i stanowić wyzwanie. Niezależnie od tego, czy jest to martwa natura, architektura, czy inny wątek malarski, jej pragnieniem jest nawiązanie kontaktu z widzem i wzbudzenie w nim emocji. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie, m.in. w Polsce, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Holandii, Niemczech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Nagrody i osiągniecia:
Recenzje – o artystce:
Meeta Dani – założycielka i przewodnicząca Światowego Stowarzyszenia Akwarelistów GAWA pisała o artystce:
„Jej kreatywne planowanie, wyjątkowe umiejętności kompozycyjne i zdolność malowania w różnorodnej tematyce z równą łatwością pokazują jej techniczną wiedzę w zakresie malarstwa akwarelowego”.
Abu Rawash – akwarelista, redaktor naczelny magazynu „Selected Artist” napisał o artystce i jej obrazie „Glass Gem Corn”
„Tworzy arcydzieło. Wielość tonów i tekstur tła składa się na bardzo specyficzny nastrój. Kompozycja jest doskonała – artystka użyła błękitnej farby i odważnych linii w rysunku drewna aby ją zrównoważyć oraz posłużyła się głębokim cieniem, żeby zbalansować „puste” przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami obrazu. Wszystkie te niuanse pozwalają zobaczyć zasadniczą różnicę pomiędzy fotografią i malarstwem oraz składają się na własną, unikalną wizję rzeczywistości autorki”.
Anna Czerwińska-Rydel, pisarka, z wykształcenia muzyk i pedagog, autorka licznych i nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży o tematyce biograficznej historycznej, muzycznej i społecznej.
Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.
Kawaler Orderu Uśmiechu oraz członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach („Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie”, „Moja babcia kocha Chopina”, „W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”, „Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku”, „Mój brat czarodziej” – opowieść o Julianie Tuwimie, „Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim, „Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim, „Fotel czasu” opowieść o Aleksandrze Fredrze, „W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim”, „Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i fabryce czekolady”, „Słońcem na papierze” opowieść o Kornelu Makuszyńskim, „Sto tysięcy kartek. Opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim”, „Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce”, „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu”, „Drzwi. Opowieść o Świętym Wojciechu”, „Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz”, „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”, „Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim”, „Gen i już. Opowieść o Stefanie Banachu”, „Mgnienie oka. Opowieść o Danielu Chodowieckim”)
Współtwórczyni portalu Internetowego o Chopinie www.echopin.pl który powstał we współpracy z Ministerstwem Kultury i Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.
Autorka Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o J. Heweliuszu, G. Fahrenheicie i A. Schopenhauerze), na ten projekt Autorka otrzymała stypendium dla twórców Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka Samorządu Województwa Pomorskiego.
Twórczyni „Trylogii Gdańskiej 2” – trzech opowieściach biograficznych o wielkich gdańszczankach – Elżbiecie Heweliusz, Konstancji Czirenberg i Johannie Schopenhauer. Na ten projekt autorka otrzymała stypendium twórcze Marszałka Samorządu Województwa Pomorskiego.
Na podstawie jej książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” powstał spektakl dla dzieci w reż. Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura. Inscenizacja jest nowatorskim połączeniem teatru i laboratorium badawczego, co pozwala w większym stopniu rozbudzić wyobraźnię dzieci i zafascynować je eksperymentami naukowymi.
Autorka serii książek o Gdańskich Parkach wydawanych przez Muzeum Gdańska. Do tej pory ukazały się: „Opowieści Wielkiej Alei” oraz „Opowieści Parku Oliwskiego”, w przygotowaniu „Opowieści Parku Oruńskiego”.
Autorka książek popularno-naukowych dla najmłodszych. W tej serii dotychczas ukazało się: „Kłap! Co w zębach zgrzyta”, „Mniam! Co w brzuchu burczy”. W przygotowaniu książka o mózgu.
Autorka za publikacje w roku 2011 otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Kreacje, a za książki wydane w roku 2012 otrzymała nagrodę Sztorm Roku w kategorii Literatura oraz dwukrotnie została nominowana do nagrody Splendor Gedanensis – za rok 2012 i za rok 2013.
W roku 2013, 2018 oraz 2022 roku autorka otrzymała literackie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Anna Czerwińska-Rydel w swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce. Współpracuje ze znakomitymi ilustratorami (Józef Wilkoń, Dorota Łoskot-Cichocka, Anna Sędziwy, Ewa Poklewska-Koziełło, Agnieszka Żelewska, Marta Ignerska, Monika Hanulak, Kasia Bogucka, Zuzanna Orlińska, Artur Nowicki i wielu innych) oraz z wieloma wydawnictwami (Wydawnictwo Muchomor, Akapit-Press, Wytwórnia, Literatura, Debit, Buka, Wydawnictwo Harmonia i in.)
Jej książki otrzymały prestiżowe nagrody:
Tajemnica Matyldy
W szarym habicie i czarnym kapturze
Sekretnik Matyldy
Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie
Moja babcia kocha Chopina
Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem
Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita
Wszystko gra
Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku
Jak rumianek
Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim
Fotel czasu
Lustra Johanny
Zdobyć Koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce
Audiobooki:
Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem – Nagroda główna w X edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku w kategorii KULTURA: Audiobooki.
W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie – Nagroda główna w X edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku w kategorii KULTURA: Audiobooki.
Anna Czerwińska-Rydel na stałe mieszka w Gdańsku. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i studentami prowadząc zajęcia muzyczne, pedagogiczne oraz terapeutyczne.
www.annaczerwinskarydel.com
Książki i audiobooki
1. Tajemnica Matyldy, il. Agnieszka Gruda, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2007
2. Gwiazdka, il. Mieczysław Wróbel, Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2008
3. Marzenie Matyldy, il. Artur Nowicki, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2009
4. W szarym habicie i czarnym kapturze, il. Artur Nowicki, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2009
5. Sekretnik Matyldy, il. Artur Nowicki, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2010
6. Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie, il. Józef Wilkoń, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Wydawnictwo Bernardinum 2010
7. Moja babcia kocha Chopina, il. Dorota Łoskot-Cichocka, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2010
8. Tajemnicze dźwięki, il. Zuzia Orlińska, Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2011
9. Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem, il. Agata Dudek, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2011
AUDIOBOOK Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem – czyta Jan Englert, Wydawnictwo Buka, Warszawa 2011
10. W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie, il. Dorota Łoskot-Cichocka, Wydawnictwo Muchomor/Wydawnictwo Bernardinum, Warszawa-Pelplin 2011
11. Wszystko gra, il. Marta Ignerska, Wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2011
12. Ciepło-zimno, zagadka Daniela Gabriela Fahrenheita, il. Agata Dudek, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2011
AUDIOBOOK W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie, czyta Anna Dymna, Wydawnictwo Buka, Warszawa 2011
13. Co tu jest grane?, il. Kasia Bogucka, Wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2012
14. Życie pod psem według Artura Schopenhauera, il. Agata Dudek, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2012
AUDIOBOOK Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku, czyta Henryk Talar, Wydawnictwo Buka, Warszawa 2012
15. Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku, , il. Dorota Łoskot-Cichocka, Wydawnictwo Muchomor Warszawa 2012
16. Jak rumianek, il. Artur Nowicki, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2012
17. Mój brat czarodziej, oprac. graf. Dorota Nowacka, Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2013
18. Szczecin. Przewodnik dla dzieci, il. Katarzyna Bogucka, Wydawnictwo Fundacja Artmosphere, Szczecin 2013
19. Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim, Wydawnictwo Debit - Bielsko-Biała, Wydawnictwo Atut – Wrocław, 2013
20. Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim, il. Agata Dudek, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2013
21. Fotel czasu. Historia Aleksandra Fredry, il. Dorota Łoskot-Cichocka, oprac. graficzne Dorota Nowacka, Wydawnictwo Fundacji Rodu Szeptyckich, Warszawa 2013
22. Karolinka i Kociewska grappa. Przewodnik kulinarny po Kociewiu dla dzieci.
23. Moc czekolady. Opowieść o Wedlach, oprac. graf. Poważne Studio, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2014
24. W podróży ze skrzypcami. Przygody Henryka Wieniawskiego, il. Dorota Łoskot-Cichocka, Wydawnictwo Literatura – Łódź, Towarzystwo im. H. Wieniawskiego – Poznań, 2014
25. Słońcem na papierze. Opowieść o Kornelu Makuszyńskim, Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2014
26. Sto tysięcy kartek. Opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim, il. Jan Bajtlik, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2014
AUDIOBOOK Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita, czyta Adam Ferency, Wydawnictwo Buka, Warszawa 2014
27. Moje prawa ważna sprawa, il. Kasia Kołłodziej, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2014
28. Teoria Pana Alberta, il. Ewa Poklewska-Koziełło, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2014
29. Którędy do gwiazd. Opowieść o Elżbiecie Heweliusz, pierwszej kobiecie astronom, il. Marta Ignerska, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2014
30. Bałtycka Syrena. Opowieść o Konstancji Czirenberg, il. Marta Ignerska, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2014
31. Lustra Johanny. Opowieść o Johannie Schopenhauer, il. Marta Ignerska, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2015
AUDIOBOOK Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie, czyta Jan Englert, Wydawnictwo Buka, Warszawa 2015
32. Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce, il. Marianna Oklejak, Wydawnictwo Na szczyt, Gdańsk 2016
33. Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu, il. Dorota Łoskot-Cichocka, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2016
34. Drzwi. Opowieść o Świętym Wojciechu, il. Agata Dudek, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2016
35. Co słychać?, il. Monika Hanulak, Wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2016
36. Wielki Karol i Mały Lolek, il. Ewa Poklewska-Koziełło, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
37. Planety Pana Mikołaja, il. Katarzyna Bajerowicz, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
38. Mgnienie oka. Opowieść o Danielu Mikołaju Chodowieckim, il. Emilia Pyza, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2016.
39. Pięć skarbów pod wielkim śniegiem, il. Marianna Oklejak, Wydawnictwo Na szczyt, Gdańsk 2017
40. Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej, il. Maciej Szymanowicz, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2018
41. Medal za uśmiech, czyli dzieci mają głos, il. Katarzyna Kołłodziej, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2018
42. Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim, il. Magdalena Pilch, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2018
AUDIOBOOK Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce, czyta Andrzej Chyra, Wydawnictwo Buka, Warszawa 2018
43. Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu, il. Marcin Minor, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020
44. Kłap! Co w zębach zgrzyta?, il. Anna Gensler, Wydawnictwo Publikat, Poznań 2020
AUDIOBOOK Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu, czyta Małgorzata Kożuchowska, Wydawnictwo Buka, Warszawa 2020
45. Opowieści Wielkiej Alei, il. Joanna Czaplewska, Wydawnictwo Muzeum Gdańska, Gdańska 2020
46. Mniam! Co w brzuchu burczy?, il. Anna Gensler, Wydawnictwo Publikat, Poznań 2021
47. Opowieści Parku Oliwskiego, il. Joanna Czaplewska, Wydawnictwo Muzeum Gdańska, Gdańska 2021
48. Jabłko Newtona, il. Agata Kopff, Wydawnictwo Harper Collins, Warszawa 2022
49. Zagraj to, Fryderyku, il. Aleksandra Krzanowska, Wydawnictwo Harper Collins, Warszawa 2023
W druku:
50. Wiem co w głowie siedzi, il. Anna Gensler, Wydawnictwo Publikat, Poznań 2023
51. Opowieści Parku Oruńskiego, il. Joanna Czaplewska, Wydawnictwo Muzeum Gdańska, Gdańska 2023
Tłumaczenia i wydania zagraniczne
Wszystko gra, il. Marta Ignerska, Wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2011
Książka przetłumaczona na język portugalski, hiszpański, węgierski, niemiecki, francuski, koreański, chiński i wydana w Brazylii, Hiszpanii, Francji, Korei, Chinach, Niemczech i na Węgrzech.
Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej, il. Maciej Szymanowicz, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2018
Książka przetłumaczona na język czeski, wydana w Czechach.
Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku, , il. Dorota Łoskot-Cichocka, Wydawnictwo Muchomor Warszawa 2012
Książka przetłumaczona na język chiński, wydana na Tajwanie.
JANUSZ OSTROWSKI – Profesor ośw., konsultant Centrum Edukacji Artystycznej, pianista, edukator, działacz kultury. Twórca i dyrektor Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w Sanoku. Wiceprezes Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury i dyrektor Narodowego Instytutu Kształcenia z siedzibą w Sanoku.
Ukończył z oceną bardzo dobry Akademię Muzyczną w Łodzi na wydziale instrumentalnym w klasie fortepianu prof. Anity Krochmalskiej (1992 - 1997 r.) w trakcie studiów rozwinął umiejętności pedagogiczne w Studium Pedagogicznym przy A. Muz w Łodzi. (1993-1996). W kolejnych latach na Uniwersytecie Rzeszowskim zdobył umiejętności kierownicze na Podyplomowych Studiach: „Zarządzanie instytucją oświatową w zreformowanym systemie edukacji” (2002 r.), a w latach 2002 – 2004 rozwinął umiejętności dyrygenckie w „Studium Chórmistrzowskim” w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Narodowym Centrum Kultury w Warszawie
W 1997 rozpoczyna pracę w Państwowej Szkole Muzycznej im. W. Kossakowej w Sanoku a już od 1998 r. kieruje nieprzerwanie sekcją fortepianu w tej szkole. Rok 2002 r. to data objęcia stanowiska organisty w Kościele Farnym w Sanoku, gdzie bezpośrednio wpływa na rozwój muzyki sakralnej
w sercu miasta. W latach 2004 – 2012 prowadzi założony przez siebie Chór „Adoramus”, który
z powodzeniem wpisuje się w życie kulturalne mieszkańców. Angażuje się w rozwój muzyczny dzieci w Samorządowym Przedszkolu nr 4 w Sanoku (1998-2006) i w tym samym czasie współpracuje
z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Sanoku prowadząc zajęcia muzykoterapii.
Jego uczniowie są stypendystami MKiDN, Urzędu Marszałkowskiego, Anny Kullandy, Nagrody Chopinowskiej NIFC, Laureatami Międzynarodowych i Ogólnopolskich Konkursów i Festiwali pianistycznych: 1 Grand Prix, 40 pierwszych miejsc, 31 drugich, 16 trzecich, 4 czwartych miejsc, i 22 wyróżnień i 14 nagród specjalnych. Są laureatami Przesłuchań CEA: styczeń 2014 Warszawa – II miejsce Trio scherzo, styczeń 2014 Kraków – wyróżnienie Michał Bednarz, kwiecień 2017 Warszawa – II miejsce Duet fortepianowy: Mateusz Putyra i Bartosz Jarosz.
Janusz Ostrowski jest twórcą, dyrektorem i mistrzem Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w Sanoku, który od 2006 r. cyklicznie co roku organizuje. Wydarzenie to gościło w sumie około 3000 uczestników i 300 Mistrzów z ponad 15 krajów świata w tym z Japonii, Chin, Korei, Mołdawii, Turcji, Rosji, Chile, Kanady, USA, Francji, Rosji, Białorusi, Litwy, Słowacji, Polski i Czech. W ramach Forum organizuje też Festiwal Forum, od 2011 r Mistrzowską Szkołę Pedagogiki Fortepianowej a od 2009 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Młody Wirtuoz”. Od 2009 roku czyni to jako V-ce Prezes Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury. W ramach jej działań uczestniczy w organizacji Wawer Music Festiwal w Warszawie, Europejski Festival Akademii Muzycznych w Warszawie, oraz International Master Competition for Music Teachers. (www.interpiano.pl).
W roku 2013 zostaje powołany na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kształcenia, gdzie rozwija wśród dorosłych i dzieci umiejętności programowania, grafiki komputerowej, fotografii
i kreatywnych form spędzenia czasu. (www.nink.pl)
Janusz Ostrowski wielokrotnie był jurorem International Master Competition for Music, Międzynarodowy Konkurs – Festiwal im F. Chopina w Wilnie, Konkursie Piosenki Religijnej „Kto śpiewa 2x się modli” w Sanoku, eliminacji sanockich do Konkursu Kolęd w Będzinie i w I Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Alla Pollacca” w Warszawie. Jako sekretarz powołany był przez CEA do składu jury podczas Regionalnych Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej klas Fortepianu szkół muzycznych II st. województwa podkarpackiego w Sanoku 19-20 stycznia 2016 r., także jako sekretarz międzynarodowego składu jury przez NIMiT do I i II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. St. Moniuszki w Rzeszowie (lata 2019 i 2021).
Otrzymał:
Ada Florek jest akwarelistką - realistką. Mieszka i tworzy w Turzym Polu na Podkarpaciu. Urodziła się̨ w Brzozowie w 1976 roku, uzyskała dyplom z form użytkowych w Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie, studiowała Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Technikę̨ akwareli odkryła w 2006 roku i od tego czasu jest jej pasją. W swojej twórczości stara się uchwycić prostotę i piękno, które odnajduje w zwykłych przedmiotach i miejscach. Wybór tematu jest dla niej niezwykle istotny. Musi ją zarówno inspirować, jak i stanowić wyzwanie. Niezależnie od tego, czy jest to martwa natura, architektura, czy inny wątek malarski, jej pragnieniem jest nawiązanie kontaktu z widzem i wzbudzenie w nim emocji. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie, m.in. w Polsce, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Holandii, Niemczech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Nagrody i osiągniecia:
Recenzje – o artystce:
Meeta Dani – założycielka i przewodnicząca Światowego Stowarzyszenia Akwarelistów GAWA pisała o artystce:
„Jej kreatywne planowanie, wyjątkowe umiejętności kompozycyjne i zdolność malowania w różnorodnej tematyce z równą łatwością pokazują jej techniczną wiedzę w zakresie malarstwa akwarelowego”.
Abu Rawash – akwarelista, redaktor naczelny magazynu „Selected Artist” napisał o artystce i jej obrazie „Glass Gem Corn”
„Tworzy arcydzieło. Wielość tonów i tekstur tła składa się na bardzo specyficzny nastrój. Kompozycja jest doskonała – artystka użyła błękitnej farby i odważnych linii w rysunku drewna aby ją zrównoważyć oraz posłużyła się głębokim cieniem, żeby zbalansować „puste” przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami obrazu. Wszystkie te niuanse pozwalają zobaczyć zasadniczą różnicę pomiędzy fotografią i malarstwem oraz składają się na własną, unikalną wizję rzeczywistości autorki”.
Anna Czerwińska-Rydel, pisarka, z wykształcenia muzyk i pedagog, autorka licznych i nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży o tematyce biograficznej historycznej, muzycznej i społecznej.
Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.
Kawaler Orderu Uśmiechu oraz członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach („Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie”, „Moja babcia kocha Chopina”, „W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”, „Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku”, „Mój brat czarodziej” – opowieść o Julianie Tuwimie, „Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim, „Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim, „Fotel czasu” opowieść o Aleksandrze Fredrze, „W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim”, „Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i fabryce czekolady”, „Słońcem na papierze” opowieść o Kornelu Makuszyńskim, „Sto tysięcy kartek. Opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim”, „Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce”, „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu”, „Drzwi. Opowieść o Świętym Wojciechu”, „Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz”, „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”, „Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim”, „Gen i już. Opowieść o Stefanie Banachu”, „Mgnienie oka. Opowieść o Danielu Chodowieckim”)
Współtwórczyni portalu Internetowego o Chopinie www.echopin.pl który powstał we współpracy z Ministerstwem Kultury i Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.
Autorka Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o J. Heweliuszu, G. Fahrenheicie i A. Schopenhauerze), na ten projekt Autorka otrzymała stypendium dla twórców Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka Samorządu Województwa Pomorskiego.
Twórczyni „Trylogii Gdańskiej 2” – trzech opowieściach biograficznych o wielkich gdańszczankach – Elżbiecie Heweliusz, Konstancji Czirenberg i Johannie Schopenhauer. Na ten projekt autorka otrzymała stypendium twórcze Marszałka Samorządu Województwa Pomorskiego.
Na podstawie jej książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” powstał spektakl dla dzieci w reż. Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura. Inscenizacja jest nowatorskim połączeniem teatru i laboratorium badawczego, co pozwala w większym stopniu rozbudzić wyobraźnię dzieci i zafascynować je eksperymentami naukowymi.
Autorka serii książek o Gdańskich Parkach wydawanych przez Muzeum Gdańska. Do tej pory ukazały się: „Opowieści Wielkiej Alei” oraz „Opowieści Parku Oliwskiego”, w przygotowaniu „Opowieści Parku Oruńskiego”.
Autorka książek popularno-naukowych dla najmłodszych. W tej serii dotychczas ukazało się: „Kłap! Co w zębach zgrzyta”, „Mniam! Co w brzuchu burczy”. W przygotowaniu książka o mózgu.
Autorka za publikacje w roku 2011 otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Kreacje, a za książki wydane w roku 2012 otrzymała nagrodę Sztorm Roku w kategorii Literatura oraz dwukrotnie została nominowana do nagrody Splendor Gedanensis – za rok 2012 i za rok 2013.
W roku 2013, 2018 oraz 2022 roku autorka otrzymała literackie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Anna Czerwińska-Rydel w swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce. Współpracuje ze znakomitymi ilustratorami (Józef Wilkoń, Dorota Łoskot-Cichocka, Anna Sędziwy, Ewa Poklewska-Koziełło, Agnieszka Żelewska, Marta Ignerska, Monika Hanulak, Kasia Bogucka, Zuzanna Orlińska, Artur Nowicki i wielu innych) oraz z wieloma wydawnictwami (Wydawnictwo Muchomor, Akapit-Press, Wytwórnia, Literatura, Debit, Buka, Wydawnictwo Harmonia i in.)
Jej książki otrzymały prestiżowe nagrody:
Tajemnica Matyldy
W szarym habicie i czarnym kapturze
Sekretnik Matyldy
Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie
Moja babcia kocha Chopina
Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem
Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita
Wszystko gra
Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku
Jak rumianek
Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim
Fotel czasu
Lustra Johanny
Zdobyć Koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce
Audiobooki:
Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem – Nagroda główna w X edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku w kategorii KULTURA: Audiobooki.
W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie – Nagroda główna w X edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku w kategorii KULTURA: Audiobooki.
Anna Czerwińska-Rydel na stałe mieszka w Gdańsku. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i studentami prowadząc zajęcia muzyczne, pedagogiczne oraz terapeutyczne.
www.annaczerwinskarydel.com
Książki i audiobooki
1. Tajemnica Matyldy, il. Agnieszka Gruda, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2007
2. Gwiazdka, il. Mieczysław Wróbel, Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2008
3. Marzenie Matyldy, il. Artur Nowicki, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2009
4. W szarym habicie i czarnym kapturze, il. Artur Nowicki, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2009
5. Sekretnik Matyldy, il. Artur Nowicki, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2010
6. Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie, il. Józef Wilkoń, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Wydawnictwo Bernardinum 2010
7. Moja babcia kocha Chopina, il. Dorota Łoskot-Cichocka, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2010
8. Tajemnicze dźwięki, il. Zuzia Orlińska, Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2011
9. Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem, il. Agata Dudek, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2011
AUDIOBOOK Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem – czyta Jan Englert, Wydawnictwo Buka, Warszawa 2011
10. W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie, il. Dorota Łoskot-Cichocka, Wydawnictwo Muchomor/Wydawnictwo Bernardinum, Warszawa-Pelplin 2011
11. Wszystko gra, il. Marta Ignerska, Wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2011
12. Ciepło-zimno, zagadka Daniela Gabriela Fahrenheita, il. Agata Dudek, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2011
AUDIOBOOK W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie, czyta Anna Dymna, Wydawnictwo Buka, Warszawa 2011
13. Co tu jest grane?, il. Kasia Bogucka, Wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2012
14. Życie pod psem według Artura Schopenhauera, il. Agata Dudek, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2012
AUDIOBOOK Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku, czyta Henryk Talar, Wydawnictwo Buka, Warszawa 2012
15. Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku, , il. Dorota Łoskot-Cichocka, Wydawnictwo Muchomor Warszawa 2012
16. Jak rumianek, il. Artur Nowicki, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2012
17. Mój brat czarodziej, oprac. graf. Dorota Nowacka, Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2013
18. Szczecin. Przewodnik dla dzieci, il. Katarzyna Bogucka, Wydawnictwo Fundacja Artmosphere, Szczecin 2013
19. Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim, Wydawnictwo Debit - Bielsko-Biała, Wydawnictwo Atut – Wrocław, 2013
20. Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim, il. Agata Dudek, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2013
21. Fotel czasu. Historia Aleksandra Fredry, il. Dorota Łoskot-Cichocka, oprac. graficzne Dorota Nowacka, Wydawnictwo Fundacji Rodu Szeptyckich, Warszawa 2013
22. Karolinka i Kociewska grappa. Przewodnik kulinarny po Kociewiu dla dzieci.
23. Moc czekolady. Opowieść o Wedlach, oprac. graf. Poważne Studio, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2014
24. W podróży ze skrzypcami. Przygody Henryka Wieniawskiego, il. Dorota Łoskot-Cichocka, Wydawnictwo Literatura – Łódź, Towarzystwo im. H. Wieniawskiego – Poznań, 2014
25. Słońcem na papierze. Opowieść o Kornelu Makuszyńskim, Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2014
26. Sto tysięcy kartek. Opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim, il. Jan Bajtlik, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2014
AUDIOBOOK Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita, czyta Adam Ferency, Wydawnictwo Buka, Warszawa 2014
27. Moje prawa ważna sprawa, il. Kasia Kołłodziej, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2014
28. Teoria Pana Alberta, il. Ewa Poklewska-Koziełło, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2014
29. Którędy do gwiazd. Opowieść o Elżbiecie Heweliusz, pierwszej kobiecie astronom, il. Marta Ignerska, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2014
30. Bałtycka Syrena. Opowieść o Konstancji Czirenberg, il. Marta Ignerska, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2014
31. Lustra Johanny. Opowieść o Johannie Schopenhauer, il. Marta Ignerska, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2015
AUDIOBOOK Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie, czyta Jan Englert, Wydawnictwo Buka, Warszawa 2015
32. Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce, il. Marianna Oklejak, Wydawnictwo Na szczyt, Gdańsk 2016
33. Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu, il. Dorota Łoskot-Cichocka, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2016
34. Drzwi. Opowieść o Świętym Wojciechu, il. Agata Dudek, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2016
35. Co słychać?, il. Monika Hanulak, Wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2016
36. Wielki Karol i Mały Lolek, il. Ewa Poklewska-Koziełło, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
37. Planety Pana Mikołaja, il. Katarzyna Bajerowicz, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
38. Mgnienie oka. Opowieść o Danielu Mikołaju Chodowieckim, il. Emilia Pyza, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2016.
39. Pięć skarbów pod wielkim śniegiem, il. Marianna Oklejak, Wydawnictwo Na szczyt, Gdańsk 2017
40. Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej, il. Maciej Szymanowicz, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2018
41. Medal za uśmiech, czyli dzieci mają głos, il. Katarzyna Kołłodziej, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2018
42. Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim, il. Magdalena Pilch, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2018
AUDIOBOOK Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce, czyta Andrzej Chyra, Wydawnictwo Buka, Warszawa 2018
43. Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu, il. Marcin Minor, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020
44. Kłap! Co w zębach zgrzyta?, il. Anna Gensler, Wydawnictwo Publikat, Poznań 2020
AUDIOBOOK Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu, czyta Małgorzata Kożuchowska, Wydawnictwo Buka, Warszawa 2020
45. Opowieści Wielkiej Alei, il. Joanna Czaplewska, Wydawnictwo Muzeum Gdańska, Gdańska 2020
46. Mniam! Co w brzuchu burczy?, il. Anna Gensler, Wydawnictwo Publikat, Poznań 2021
47. Opowieści Parku Oliwskiego, il. Joanna Czaplewska, Wydawnictwo Muzeum Gdańska, Gdańska 2021
48. Jabłko Newtona, il. Agata Kopff, Wydawnictwo Harper Collins, Warszawa 2022
49. Zagraj to, Fryderyku, il. Aleksandra Krzanowska, Wydawnictwo Harper Collins, Warszawa 2023
W druku:
50. Wiem co w głowie siedzi, il. Anna Gensler, Wydawnictwo Publikat, Poznań 2023
51. Opowieści Parku Oruńskiego, il. Joanna Czaplewska, Wydawnictwo Muzeum Gdańska, Gdańska 2023
Tłumaczenia i wydania zagraniczne
Wszystko gra, il. Marta Ignerska, Wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2011
Książka przetłumaczona na język portugalski, hiszpański, węgierski, niemiecki, francuski, koreański, chiński i wydana w Brazylii, Hiszpanii, Francji, Korei, Chinach, Niemczech i na Węgrzech.
Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej, il. Maciej Szymanowicz, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2018
Książka przetłumaczona na język czeski, wydana w Czechach.
Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku, , il. Dorota Łoskot-Cichocka, Wydawnictwo Muchomor Warszawa 2012
Książka przetłumaczona na język chiński, wydana na Tajwanie.
JANUSZ OSTROWSKI – Profesor ośw., konsultant Centrum Edukacji Artystycznej, pianista, edukator, działacz kultury. Twórca i dyrektor Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w Sanoku. Wiceprezes Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury i dyrektor Narodowego Instytutu Kształcenia z siedzibą w Sanoku.
Ukończył z oceną bardzo dobry Akademię Muzyczną w Łodzi na wydziale instrumentalnym w klasie fortepianu prof. Anity Krochmalskiej (1992 - 1997 r.) w trakcie studiów rozwinął umiejętności pedagogiczne w Studium Pedagogicznym przy A. Muz w Łodzi. (1993-1996). W kolejnych latach na Uniwersytecie Rzeszowskim zdobył umiejętności kierownicze na Podyplomowych Studiach: „Zarządzanie instytucją oświatową w zreformowanym systemie edukacji” (2002 r.), a w latach 2002 – 2004 rozwinął umiejętności dyrygenckie w „Studium Chórmistrzowskim” w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Narodowym Centrum Kultury w Warszawie
W 1997 rozpoczyna pracę w Państwowej Szkole Muzycznej im. W. Kossakowej w Sanoku a już od 1998 r. kieruje nieprzerwanie sekcją fortepianu w tej szkole. Rok 2002 r. to data objęcia stanowiska organisty w Kościele Farnym w Sanoku, gdzie bezpośrednio wpływa na rozwój muzyki sakralnej
w sercu miasta. W latach 2004 – 2012 prowadzi założony przez siebie Chór „Adoramus”, który
z powodzeniem wpisuje się w życie kulturalne mieszkańców. Angażuje się w rozwój muzyczny dzieci w Samorządowym Przedszkolu nr 4 w Sanoku (1998-2006) i w tym samym czasie współpracuje
z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Sanoku prowadząc zajęcia muzykoterapii.
Jego uczniowie są stypendystami MKiDN, Urzędu Marszałkowskiego, Anny Kullandy, Nagrody Chopinowskiej NIFC, Laureatami Międzynarodowych i Ogólnopolskich Konkursów i Festiwali pianistycznych: 1 Grand Prix, 40 pierwszych miejsc, 31 drugich, 16 trzecich, 4 czwartych miejsc, i 22 wyróżnień i 14 nagród specjalnych. Są laureatami Przesłuchań CEA: styczeń 2014 Warszawa – II miejsce Trio scherzo, styczeń 2014 Kraków – wyróżnienie Michał Bednarz, kwiecień 2017 Warszawa – II miejsce Duet fortepianowy: Mateusz Putyra i Bartosz Jarosz.
Janusz Ostrowski jest twórcą, dyrektorem i mistrzem Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w Sanoku, który od 2006 r. cyklicznie co roku organizuje. Wydarzenie to gościło w sumie około 3000 uczestników i 300 Mistrzów z ponad 15 krajów świata w tym z Japonii, Chin, Korei, Mołdawii, Turcji, Rosji, Chile, Kanady, USA, Francji, Rosji, Białorusi, Litwy, Słowacji, Polski i Czech. W ramach Forum organizuje też Festiwal Forum, od 2011 r Mistrzowską Szkołę Pedagogiki Fortepianowej a od 2009 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Młody Wirtuoz”. Od 2009 roku czyni to jako V-ce Prezes Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury. W ramach jej działań uczestniczy w organizacji Wawer Music Festiwal w Warszawie, Europejski Festival Akademii Muzycznych w Warszawie, oraz International Master Competition for Music Teachers. (www.interpiano.pl).
W roku 2013 zostaje powołany na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kształcenia, gdzie rozwija wśród dorosłych i dzieci umiejętności programowania, grafiki komputerowej, fotografii
i kreatywnych form spędzenia czasu. (www.nink.pl)
Janusz Ostrowski wielokrotnie był jurorem International Master Competition for Music, Międzynarodowy Konkurs – Festiwal im F. Chopina w Wilnie, Konkursie Piosenki Religijnej „Kto śpiewa 2x się modli” w Sanoku, eliminacji sanockich do Konkursu Kolęd w Będzinie i w I Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Alla Pollacca” w Warszawie. Jako sekretarz powołany był przez CEA do składu jury podczas Regionalnych Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej klas Fortepianu szkół muzycznych II st. województwa podkarpackiego w Sanoku 19-20 stycznia 2016 r., także jako sekretarz międzynarodowego składu jury przez NIMiT do I i II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. St. Moniuszki w Rzeszowie (lata 2019 i 2021).
Otrzymał:
Dawid Sutkowski, urodzony 1 sierpnia 2003 roku w Kolnie, jest utalentowanym muzykiem specjalizującym się w grze na harmonii pedałowej. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął 11 lat temu, rozwijając umiejętności, które zaowocowały licznymi sukcesami na polu muzyki tradycyjnej.
Występował jako członek różnych kapel i orkiestr, a obecnie tworzy i występuje w składzie kapeli „Aż do rana”. Jego zaangażowanie w kultywowanie muzyki ludowej zostało wielokrotnie nagrodzone. Jest laureatem prestiżowych konkursów, takich jak Ogólnopolski Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, gdzie jego talent został doceniony na arenie ogólnopolskiej. Zdobył również uznanie podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie (w składzie kapeli „Aż do rana”), gdzie przyznano mu nagrodę specjalną. Jego udział w Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie oraz innych regionalnych przeglądach umacnia jego pozycję w środowisku muzyki tradycyjnej.
Dawid Sutkowski z pasją promuje bogactwo polskiego folkloru, łącząc tradycyjne brzmienia z nowoczesnym spojrzeniem na muzykę ludową. Jego działalność inspiruje kolejne pokolenia do odkrywania i pielęgnowania muzycznych tradycji.
Dawid Sutkowski, urodzony 1 sierpnia 2003 roku w Kolnie, jest utalentowanym muzykiem specjalizującym się w grze na harmonii pedałowej. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął 11 lat temu, rozwijając umiejętności, które zaowocowały licznymi sukcesami na polu muzyki tradycyjnej.
Występował jako członek różnych kapel i orkiestr, a obecnie tworzy i występuje w składzie kapeli „Aż do rana”. Jego zaangażowanie w kultywowanie muzyki ludowej zostało wielokrotnie nagrodzone. Jest laureatem prestiżowych konkursów, takich jak Ogólnopolski Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, gdzie jego talent został doceniony na arenie ogólnopolskiej. Zdobył również uznanie podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie (w składzie kapeli „Aż do rana”), gdzie przyznano mu nagrodę specjalną. Jego udział w Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie oraz innych regionalnych przeglądach umacnia jego pozycję w środowisku muzyki tradycyjnej.
Dawid Sutkowski z pasją promuje bogactwo polskiego folkloru, łącząc tradycyjne brzmienia z nowoczesnym spojrzeniem na muzykę ludową. Jego działalność inspiruje kolejne pokolenia do odkrywania i pielęgnowania muzycznych tradycji.